Telefon
Whatsapp

Tapu Alırken Hangi Evraklar Lazım?

Blog
Tapu Alırken Hangi Evraklar Lazım?

Tapu Alırken Hangi Evraklar Lazım?

Tapu, herhangi bir taşınmazın mülkiyet haklarına sahip olunduğuna dair yasal bir belgedir. Bu belgede mal sahibinin adı, soyadı ve mal varlığına ait bazı bilgiler yer almaktadır. Tapu işlemleri özellikle de gayrimenkul alım satım sürecinde büyük önem taşımaktadır. Tapu işlemleri hem satıcıları hem de alıcıları yakından ilgilendirmektedir.

Tapu işlemlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına yapılması gereken adımların bilinmesi, sürecin hızlı işlemesinde ve güvenli bir biçimde sonuçlandırılmasında etkin rol oynamaktadır.

Tapu almadan önce hazırlanması gereken bazı belgeler ve yapılması gereken bazı işlemler vardır. Fakat tapu işlemleri için ilk olarak yapılması gereken randevu almaktır. Randevu Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne ait internet sitesinden online randevu olarak oluşturulabilmektedir.
Sene içerisinde 5 defa tapu müdürlüklerinden alınan randevulara uyulmadığı takdirde bir daha yeni randevu oluşturulamamaktadır. Ancak günde yalnızca bir defa randevu alma hakkı bulunmaktadır.

 

Tapu devir işlemi yapması gereken kişiler tarafından çokça merak edilen soruların başında, tapu işlemleri için hangi evraklar lazım sorusu gelmektedir. Ev, arsa, arazi, ticari yapı gibi gayrimenkullerin devrinin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak kadastro müdürlüklerine başvuruda bulunmak gerekmektedir. Yetkili kuruma başvurmadan önce devir için randevunun unutulmaması da oldukça önemlidir. Randevu oluşturup, kuruma devir için gidildiğinde tapu için gerekli evraklar eksiksiz olarak götürülmelidir. Peki, tapu alırken gerekli evraklar nelerdir?

Tapu İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Bilindiği üzere tapu devri, mülk sahibinin değiştiğini kayıtlara geçirmek amacıyla yapılmaktadır. Satıcı ve alıcı vekilleri, tapu devir işleminde bazı evrakları hazırda bulundurarak işlemleri tamamlar.

  • Tapunun fotokopisi ve aslı,
  • Bir tane renkli vesikalık fotoğraf (Son 2 ay içerisinde çekilmiş, net bir fotoğraf olmalı),
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
  • Emlak değerini, rayiç bedeli belirten belge,
  • Eğer tapu devir işlemini bir başkası yapıyor ise ( gayrimenkul danışmanı) vekâletname,
  • 1 yılı doldurmamış, Zorunlu Deprem Sigortası (DASK),
  • Emlak vergi dairesinden alınan temiz kâğıdı.

Hizmetlerimiz

Blog

Etiketler

Aradığın ilanı bulamadın mı? Hemen iletişime geç!

Sami Boşnak Gayrimenkul anahtar teslim çözümler sunmak için tasarlanmış güçlü bir stratejik gayrimenkul şirketidir.
İletişim