Telefon
Whatsapp

Konya'da Satılık ve Kiralık Daireler

Blog
Konya'da Satılık ve Kiralık Daireler

Konya'da Satılık ve Kiralık Daireler

Konya satılık ve kiralık daireler hakkında bilgi sahibi olmanız adına sizlere en uygun fiyatlar ile en uygun kiralık ve satılık daire, dükkan ve işyeri için detaylı bir makale oluşturduk. Bu makalemiz tercihleriniz konusunda size yardımcı olacak ve dikkat etmeniz gereken detaylara hakim olmanızı sağlayacaktır.

Konya’da Satılık Daireler

Konya satılık daireler bakımından çok çeşitli seçeneklere sahiptir. Ev almak birçok kişinin hayali olduğu gibi önemli ve büyük bir yatırımdır. Bunun için çeşitli araştırmalar yapıp doğru tercih yapıldığından emin olunmalıdır. Bu süreçte tüm ince detaylar düşünülmeli ve ondan sonra karar verilmelidir. Alım satım esnasında dikkat edilmesi gereken durumlardan, evin durumu ile ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara kadar pek çok konuya dikkat edilmelidir. Siz de burada ev sahibi olmak istiyorsanız sizin için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Ruhsatsız ev alınmamalı. Konut satışı ruhsat almayan projelerde yasak olmasına karşın, hala çeşitli bahaneler ile satış yapmaya çalışanların olduğu unutulmamalıdır. Ruhsat ile beraber iskan ruhsatı ve kat irtifakı hakkında da mutlaka bilgi edinilmelidir.
  2. Deprem riski sorgulanmalı. Ülkemizde çoğu bölge deprem kuşağındadır. Bu sebeple satın alınacak evin deprem riski sorgulanmalı, müteahhitten Zemin Etüt Raporunun bir kopyası istenmelidir. Deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı incelenmelidir.
  3. Ev mutlaka görülmeli. Evin resimleri ne kadar detaylı olursa olsun ev mutlaka görülmelidir. Yapım aşamasında olan evlerin projesi incelenmeli ve bilgi alınmalıdır.
  4. Evin yalıtımına bakılmalı. Enerji tasarrufu açısından önemli bir konu olan yalıtım konusu, sizin de fazla ısınma masrafı ödemenizin önüne geçmiş olur. Yalıtımı kötü bir evin ısınma faturası kabarık olacak ve sizin de ısınma durumunuz zorlaşacaktır.
  5. İpotek veya haciz kaydı olup olmadığına bakılmalı. İlerleyen süreçte sıkıntı yaşamak istemiyorsanız alacağınız evin haciz veya ipotek kaydı olup olmadığına mutlaka bakın. Müteahhidin borcu nedeniyle konulmuş ipotek veya haciz sizin ileride sorun yaşamanıza neden olabilir.

 

Konya Kiralık Daireler

Konya emlak aracılık hizmetleri bildiğiniz gibi emlak almak veya kiralamak isteyen kişiler ile emlak satmak isteyen kişiler arasında gerçekleştiriliyor. Emlak danışmanı alıcı ve satıcı tarafları bir araya getirmek, onları uygun koşullarda anlaştırmak, bilmedikleri konularda bilgi vermek ve rehber olmakla sorumludur. Bu aracılık hizmetini yerine getirirken rutin olan birçok işi yerine getirirler.
Ancak müşterilerin gördüğü kısım sadece afiş asarak, gazetelere ilan vererek, emlak ilan sitelerinde ilan yayınlayarak alıcı müşterilere ulaştırdıkları ve alım-satım yaptıkları kısımdır.

Bizde çeşitli araştırmalarımız sonucu ulaştığımız mülk sahipleri ile müşteriler arasında köprü vazifesi edinerek, telefonla arayan müşterileri karşılayıp, ofise gelen müşterilerimizi ağırlıyoruz. Ofis içerisinde küçük bir sunumdan sonra müşterilerimizi ilgili gayrimenkullere götürerek gezdiriyoruz. Müşterinin beğenmesi halinde mülk sahibi ile randevu ayarlayarak tarafları bir araya getiriyoruz. Tarafların anlaşması halinde hem tapu işlerini takip ediyor hem de konut kredisi işlemlerinde müşterilerimize yardımcı oluyoruz.

Konya Emlak sektöründe konut-işyeri-arazi vb. tüm gayrimenkullerin alım/satımına veya konut-işyeri-arazi vb. tüm gayrimenkullerin kiralanmasına aracılık ederek bu alanda hizmet vermekteyiz.

Bilindiği üzere gayrimenkul çeşitleri olarak konut, ticari, arazi ve sanayi çeşitlerini sayabiliriz. Bu çerçevede titiz araştırmalarımız sonucu ulaştığımız gayrimenkulleri siz değerli müşterilerimiz ile buluşturuyoruz.

 

Kat İrtifakı Nedir?

Konya satılık daireler içinden daire alanların en sık karşılaştığı durumlardan biri de kat irtifakı meselesidir. Çoğu kişinin bu konu da bilgisi olmadığı için ya yanlış yönlendirilmekte veya bu işe şüphe ile bakmaktadır. Bunu şu şekilde açıklamak mümkündür. Apartman yapılmadan önce ortada bir arsa vardır. Arsa tapusu hissedarlara ait olabileceği gibi tek bir kişiye ait olabilir. Arsa olarak ise gayrimenkul yani taşınmazlarda sayılabilir.

Arsanın üzerine bina dikildikten sonra daireler için ayrı bölümler oluşturulur. Her dairenin kendine ait tapusu çıkarılır. Buna kat irtifakı deniyor. Daire tapularında kat irtifakı olduğu ve arsadan ne kadar hissesi olduğu bellidir. Yapı oturum izni almaya hazır olduğunda iskan alınır ve daire tapuları kat mülkiyeti tapusuna dönüştürülür.

Burada alıcıyı ilgilendiren durumlar şunlardır. Kat irtifakı tapusu ile daire alınır. Bu dairelere de bankalar konut kredisi vermektedir. Ama ilerinde iskan alınırken gereken masraflar sizin yapmanız gerekebilir. Ayrıca yapının iskan alabilecek durumda mı değil mi belli olmayabilir. Bu durumda bir risk oluşmuş olur. Kat irtifakı tapulu dairelere su sayacı ve elektrik alınmasında problem yaşanır. En doğrusu kat mülkiyeti, iskanı olan daireleri tercih etmektir veya iskan alabileceğini garanti veren inşaat firmalarından konut satın almak olacaktır.

 

Konya’da Kiralık Daireler

Ev kiralama işlemi sırasında yerin seçilmesi, sözleşmenin hazırlanması kira tutarı ve artış oranının belirlenmesi gibi dikkat edilmesi gereken çok sayıda başlık mevcuttur. Bunun için uzman kişilerden yardım alınması çok doğru bir karar olacaktır. Ancak böyle bir yardım alsanız bile dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Konya kiralık daireler arasından siz de tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ev kiralamaya çalışın.

Kiralayacağınız evin sahibi ile evi size kiralamaya çalışan kişinin aynı olup olmadığına bakın. Tapu kayıtlarından bunu öğrenebilirsiniz. Evi şahsen görmeden kiralamayın. Su, doğalgaz ve elektrik aboneliklerini üzerinize alın. Sağlam bir kontrat yapın. Kira artış oranı veya depozito gibi konuların belirlenmesi sizin ileride sorun yaşamamanız için oldukça önemli bir konudur. Evin hangi durumda alındığı ve nasıl teslim edilmesi gerektiği gibi konular sözleşmede açıkça yazmalıdır. Bu ve benzer konuları tek başınıza yapabileceğiniz gibi bir uzman yardımı ile de yapabilirsiniz.

 

Konya’da Satılık Dükkanlar

Konya satılık dükkanlar açısından Kerimdede mahallesinde her mevki ve bölgede oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Burada müşterilerimizin dikkat etmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Öncelikle alacağınız dükkânın lokasyonu nasıl bunu araştırmalısınız. Bir dükkân veya mağaza için en önemli unsur konumdur. Yaya yolu üzerinde olması ve yoğun bir trafiği olması artı bir durumdur.

Yüksek gelir seviyesine sahip bir çevrede bulunması da ileride değerinin artması açısından önemlidir. İş yeri olarak mı projelendirilmiş yoksa sonradan dükkâna mı çevrilmiş öğrenilmeli. Bazı dükkanlar için bu durum herhangi bir sorun teşkil etmezken, bazı sektörlerde ruhsat aşamasında sorunlar çıkabiliyor. Onun için bu konu önemsenmelidir. Diğer önemli bir konu ise cephe genişliğidir. Çünkü bir dükkânın cephesinin genişliği vitrininde genişliği anlamına gelir. Ayrıca bahçe veya ön kullanım alanının olup olmadığı dükkânın değeri açısından önemlidir. Bu tür alanlara sahip dükkanların değeri daha yüksektir.

Yine depreme dayanıklı olup olmadığı veya otoparkının olup olmadığı gibi konular da göz ardı edilmemelidir. Kira getirisi de en önemli unsurlardan biridir. Fiyatı cazip mi? Alacağınız dükkânın ya da mağazanın fiyatını değerlendirmek için aynı cadde üzerinde benzer konumdaki satılmış veya satılacak olan dükkanların fiyatlarına bakarak karşılaştırma yapılabilir. Bakım ve onarım masrafları var mı? Yönetim planı nedir? Borcu var mı? gibi pek çok soru ve bu soruların cevapları dükkân almak isteyenler için önem teşkil etmektedir.

Konya emlak sektöründe yıllardır güvenilir bir şekilde hizmet veren firmamız ile bütün bu soruların cevaplarında sizlere yardımcı olmak için uzman personelimiz ile yanınızdayız.  Gayrimenkul sektörünün nabzını tutarak, işinde uzman ekibimiz ile siz danışanlarımıza sonuç odaklı çözümler üretiyoruz. Gayrimenkul sahibi olmak isteyen her danışanımıza özel hizmet vererek sizi hayalinize kavuşturmada rehberlik ediyoruz.

Hizmetlerimiz

Blog

Etiketler

Aradığın ilanı bulamadın mı? Hemen iletişime geç!

Sami Boşnak Gayrimenkul anahtar teslim çözümler sunmak için tasarlanmış güçlü bir stratejik gayrimenkul şirketidir.
İletişim